لوح یادبود احمدشاه مسعود در شهر پاریس گذاشته می‌شود

در اقدام اخیر شهرداری پاریس تصمیم گرفته است که لوح یادبود قهرمان ملی کشور شهید احمدشاه مسعود را در ناحیۀ هشتم شهر پاریس نصب کند. شورای شهر پاریس به اجرای چنین طرحی رای تایید داده است. این تصمیم شهرداری پاریس به دلیل مبارزات آزادی‌خواهانۀ احمدشاه مسعود گرفته شده است.
معاون شهرداری پاریس در صفحۀ توییتر خود نوشته است که احمدشاه مسعود پس از بیست سال از ترور او، پاریس نخستین شهر در جهان است که افتخار دارد، از این مبارز آزادی که برای صلح، علیه جهالت و بنیادگرایی رزمید ارج‌گذاری می‌کند.
احمدشاه مسعود که برای آزادی افغانستان سال‌ها علیه اتحاد جمهوریت‌های شوروی سابق رزمید و سپس در دوران حاکمیت طالبان به رهبر مقاومت ملی مبدل گردید.
این اقدام شهرداری پاریس بازتاب گستردۀ در شبکه‌های اجتماعی میان سیاست‌مداران و شهروندان کشور داشته است. از جمله مسعود خلیلی از یاران نزدیک قهرمان ملی در دوران جهاد و مقاومت ملی افغانستان در صفحۀ فیسبوک خود نگاشته است: «آن‌کس که ملت داشت جهان نیز با اوست و نامش جاودان. رهبر صادق همان است که خود ملت‌اش را در جهان سربلند و نیک‌نام سازد. ملت افغانستان از ملت فرانسه همواره مشکور و سپاسگزار خواهد بود».
دکتر عبداالله عبدالله رییس شورای مصالحۀ ملی ضمن تشکری از اقدام به جای فرانسه در صفحۀ فیسبوکش همچنان نگاشته است: این اقدام به پاس مبارزات آزادی‌خواهانه‌ و صلح‌جویانه‌ی قهرمان ملی و حرمت گذاشتن به اندیشه‌های آزادی‌بخش او صورت گرفته است. با در نظر داشت اینکه روابط تاریخی، دوستی و ارزش‌های مشترک فرانسه و افغانستان را با یک‌دیگر پیوند می‌دهند، ارج گذاری از اندیشه‌ها و کارنامه‌های قهرمان ملی بیانگر این دوستی و ارزش‌های مشترک است و بر تحکیم روابط میان دو کشور می‌افزاید. از این اقدام نیک و به جای شورای شهرداری پاریس استقبال و ابراز تشکر می‌کنیم. ارج‌‌گذاری از جنبه‌های صلح‌جویانه‌ی زندگی قهرمان ملی در حالی‌که تلاش‌ها برای تامین صلح در کشور جریان دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
صلاح‌الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی اففانستان در صفحۀ فیسبوک خود نوشته است: «از تصمیم شورای شهر پاریس مبنی بر نام‌گذاری منطقۀ به نام قهرمان ملی افغانستان شهید احمدشاه مسعود بی‌نهایت خرسند شدم. یک عمر مبارزۀ قهرمان ملی کشور شهید احمدشاه مسعود معطوف به صلح، عدالت و آزادی بوده و در حقیقت قهرمان ملی کشور سمبول مبارزات مردم افغانستان برای صلح عدالت و آزادی می‌باشد. ارج‌گذاری به احمدشاه مسعود در حقیقت ارج‌گذاری به فداکاری‌های مردم افغانستان و قربانی‌های بی‌شمار مردمان این سرزمین است».
در میان فرخنده زهرا نادری نماینده پیشین مجلس نماینده‌گان نیز در صفحۀ فیسبوک خود از این اقدام دولت فرانسه سپاس‌گزاری کرده، نوشته است:«قرار دادن لوح فرمانده مسعود شهید در ناحیۀ هشتم پاریس نه تنها که روند صلح افغانستان را ارزش‌گزاری نمود، بل مبارزات تاریخی این خاک را در راستای مبارزه برای آزادی نیز تقدیر نمود. مردم افغان‌ها انتظاری بیشتری از فرانسه به مثابۀ یک کشوری که از لحاظ تاریخی نقش بارزی را در بخش ارزش‌های دموکراسی ایفا نموده است را دارند. فرانسه در این تاریخ نه تنها که از دموکراسی ایالات متحده توسط اهدای مجسمۀ آزادی حمایت نمود، بل آن را در سطوح جهان به سمبول آزادی و عدالت برای همه تبدیل نمود».
این در حالی است که پیش از این ایالات متحده آمریکا روزی را به نام فرمانده احمدشاه مسعود نیز نام‌گذاری کرده است.
مردم سن دیاگو از احمدشاه مسعود فقید که وال استریت ژورنال او را “پیروز جنگ سرد خوانده، بزرگ‌داشت به عمل آورد. بنیاد شهید مسعود در ایالات متحدۀ آمریکا اعلام داشت که شهر سن‌دیاگو چهارشنبه ۹ سپتامبر را «روز احمد شاه مسعود» در سطح شهر سن‌دیاگو ایالات متحده اعلام کرد.
قابل ذکر است در گفتگوی تلفونی که اخیراَ میان احمد مسعود و انا دلگا، شهردار پاریس صورت گرفت، احمد مسعود از اقدام شهرداری پاریس برای نصب لوح یادبود از مبارزات قهرمان ملی افغانستان سپاس‌گزاری کرده و این تصمیم را گامی در جهت ارج‌گزاری به مبارزات پدرش خواند. شهردار پاریس در این گفتگو ضمن اشاره به این که شهید احمدشاه مسعود سزاوار بهتر از این‌ها است، از احمد مسعود دعوت کرد، تا در مراسم رونمایی این لوح یادبود، حضور یابد.